
Moje pojmowanie racjonalizmu.
Racjonalizm to sposób ogarnięcia rzeczywistości, za pomocą najlepszego narzędzia jakim dysponuję - rozumu. Empiryczne poznanie, dystans do prawd absolutnych i dogmatów, skłonność do zmiany poglądów pod naciskiem logicznych i udowadnialnych argumentów - oto mój racjonalizm. Ja to przede wszystkim mój rozum, a jednocześnie ja to materia z której się składam i w której funkcjonuję. Twierdzę, że wiele da się wyjaśnić na drodze rozumowej analizy, jeśli nie w tych to w następnych pokoleniach. Mam też pokorę wobec wszechświata i świadomość tego, że nasz rozum może nigdy nie dorosnąć na tyle by go zrozumieć zupełnie. Mimo to człowiek i jego umysł jest dla mnie wartością najwyższą, nie wyznaję jego kultu. Wyznaję za to kult przodków, w rozumieniu ogromnego szacunku dla ciągłości rozwoju ludzkiego intelektu na przestrzeni tysiącleci, którego my jesteśmy spadkobiercami i z którego czerpiemy czasem nieświadomie i bez refleksji nad trudem który był udziałem setek pokoleń naszych praszczurów.
Racjonalizm jest drogą. Drogą dochodzenia prawd, nikt nie rodzi się ani nie staje się z dnia na dzień racjonalistą, to proces bez wyraźnie zarysowanych granic. To proces samodoskonalenia, poszerzania swojej wiedzy i horyzontów. To umiejętność zalezienia równowagi, pomiędzy sceptycyzmem, a ciekawością świata i pasją poznania, kuszącą rozum tym co nieznane.
Racjonalizm światopoglądowy - współczesny ruch filozoficzno-światopoglądowy zapoczątkowany w XVIII wieku. Racjonalizm światopoglądowy odrzuca przyjmowanie na samą tylko wiarę religijnych, filozoficznych, społecznych i politycznych dogmatów, choć nie jest całkowicie ateistyczny, ani rewolucyjny społecznie. Racjonaliści przyjmują tylko te spośród elementów wiedzy i wierzeń, które dają się uzasadnić na podstawie czysto logicznego myślenia oraz empirycznego poznania. Wśród zwolenników racjonalizmu znajdują się zarówno ateiści, jak i agnostycy oraz deiści i teiści.
Naczelne hasło racjonalistów[1]:
- Kantowskie Sapere aude – "Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem".
Racjonalizm promuje ideę powszechnego i swobodnego posługiwania się własnym rozumem, lecz bez jego absolutyzacji - rozumem stosowanym w połączeniu ze zdobytą wiedzą o świecie.
Definicja z wikipedii.
Więcej informacji na:
wikipedii
racjonalista.pl